Pokaż menu

Zadbaj o swoją skórę teraz!

derma

Z danych serwisu ZnanyLekarz.pl wynika, że choroby skóry rządzą się specyficznym cyklem. Koniec lata oznacza dla dermatologów więcej pacjentów, a nadchodzące zimniejsze dni mogą być przyczyną problemów dermatologicznych na wiosnę. Co stanowi zagrożenie dla naszej skóry w najbliższych miesiącach?

Dane serwisu ZnanyLekarz.pl potwierdzają większe zainteresowanie Polaków wizytami u dermatologów po urlopach oraz na wiosnę. Trend jest widoczny na tle wszystkich wizyt lekarskich umawianych przez internet, więc wzięta jest poprawka na ogólny spadek liczby konsultacji lekarskich w okresie wakacyjnym. Przyczyny wiosennych odwiedzin gabinetów dermatologicznych należy szukać już teraz – w chłodniejszych dniach jesieni i zimy.

Wzrost wizyt na wiosnę jest mocno powiązany z poprzedzającymi ją zimniejszymi miesiącami, warto znać przyczynę tych zmian, szczególnie że już niedługo rozpocznie się sezon grzewczy. Centralne ogrzewanie wysusza skórę, co może powodować świąd, złuszczanie a także zaostrzenie takich chorób jak atopowe zapalenie skóry. Również noszenie ciepłego obuwia ułatwia rozwój grzybicy skóry stóp i paznokci, którą większość pacjentów dostrzega dopiero, gdy nadchodzi pora założenia sandałów i chodzenia z odkrytymi stopami. Warto o tym pamiętać tej jesieni i zimy. Odpowiednia pielęgnacja skóry suchej może być bardzo pomocna w zimniejsze dni, a kontrola stóp i odpowiednia higiena może pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych konsekwencji. – mówi dr n.med. Dorota Nowicka, dermatolog z warszawskiej przychodni High-Med.

wykres 12

Wykres 1. Wizyty u dermatologów umówione w serwisie ZnanyLekarz.pl do wizyt u wszystkich specjalistów z serwisu (01.2013-08.2014). Średni odsetek wizyt dermatologicznych wśród wszystkich wizyt lekarskich to 6 proc.

Jeżeli chodzi o powakacyjne wizyty przyczyną jest działanie słońca, które pomaga zamaskować jedną z najczęstszych dolegliwości dermatologicznych – trądzik. Wzrost liczby wizyt dermatologicznych umówionych przez sieć jest nie tylko spowodowany coraz większą popularnością e-rejstracji, ale również coraz większą świadomością na temat chorób skóry. Sierpień 2014 r. był jedynym miesiącem letnim, w którym pacjenci chętniej chodzili do dermatologów. Dr Nowicka chwali pacjentów za coraz częstsze kontrole znamion na skórze przed wystawieniem się na promienie słoneczne oraz bezpośrednio po powrocie z wypoczynku opartego na opalaniu:

 

Pozytywnym trendem jest natomiast coraz większa świadomość pacjentów na temat czerniaka. Zarówno przed sezonem wakacyjnym, jak i zaraz po z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wizytę w celu zbadania znamion na skórze. To pozytywny trend, a wizyta u specjalisty może pomóc uniknąć poważnych problemów.

 

Bardzo dużo wizyt jesienią wynika z letniej ekspozycji skóry na słońce. Pojawiają się przebarwienia, ostuda (melazma). Ultrafiolet krótkotrwale maskuje trądzik (wysuszając skórę zmniejsza łojotok, wyrównuje koloryt, działa przeciwzapalnie) ale późniejszym efektem jego działania jest paradoksalne nasilenie trądziku (łatwiejszy rozwój bakterii i tworzenie zaskórników). To nasilenie trądziku po lecie nosi nawet nazwę Mallorca acne. Najlepszą poradą dla pacjentów jest tutaj fotoprotekcja i stosowanie odpowiednich filtrów.  – komentuje jesienne wizyty dr Nowicka.

wykres 22

 

Wykres 2. Wzrost zainteresowania wizytami dermatologicznymi na serwisie ZnanyLekarz.pl

Dr Nowicka opowiada także o innych zabiegach i problemach dermatologicznych, które są typowo sezonowe:

Późniejszą wiosną wiele osób decyduje się na przygotowanie do opalania na solarium. Zabiegi te nie tylko zwiększają ryzyko zmian nowotworowych skóry i przyspieszają jej starzenie ale także mogą sprowokować wystąpienie łupieżu pstrego (grzybicy skóry).

Jesień, zima i wczesna wiosna jest też „sezonem” na wiele zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej (peelingi, zabiegi laserowe) a także na planowe, zabiegowe usuwanie zmian na odkrytych miejscach ciała.


Kontakt dla mediów

Iwona Dziedzic-Gawryś

PR Manager
e-mail: iwona.dziedzic-gawrys@docplanner.com
tel. +48 606 962 293

ZnanyLekarz.pl Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 5/7
01-217 Warszawa

Media o nas