Pokaż menu

2014: Jak pacjenci szukają lekarza i umawiają wizyty?

cover-1

Według danych na koniec 2014 przez serwis ZnanyLekarz.pl umówiono już ponad 800 000 wizyt. Jakie kryteria są najważniejsze przy wyborze lekarza? Przedstawiamy preferencje pacjentów dotyczące korzystania z prywatnej służby zdrowia.

Doświadczenie lekarza najważniejsze

Jak wynika z analizy danych w naszym serwisie, większość pacjentów rozpoczyna poszukiwania lekarza od wpisania w wyszukiwarkę jego imienia i nazwiska (jeśli znają lekarza i szukają informacji o nim) lub specjalizacji oraz miasta (kiedy nie znają lekarza i szukają specjalisty z danej dziedziny). Mniej popularnym, ale również ważnym sposobem dotarcia do lekarza jest wyszukiwanie po nazwie zabiegu lub dolegliwości. Warto uwzględnić te informacje na swoim profilu lub na stronie internetowej.

1Średnio pacjent przegląda 6 profili lekarzy, zanim umówi się na wizytę. Poświęca na to średnio prawie 7 minut. Co jest decydujące przy wyborze lekarza? Pacjenci, zapytani o to w ankiecie (wyniki ankiety dostępne są tutaj), wskazują jako najważniejsze  doświadczenie, zaraz potem opinie wystawione przez innych pacjentów oraz możliwość łatwego skontaktowania się i umówienia wizyty (telefonicznie lub online).

Ponad 800 000 umówionych wizyt

Do końca 2014 roku przez Kalendarz Wizyt w serwisie ZnanyLekarz.pl umówiono łącznie 802 085 wizyt. Ponad połowę z tych wizyt umówili sami pacjenci, którzy znaleźli i wybrali lekarza czy specjalistę dzięki naszemu serwisowi. Drugie tyle wizyt wpisali sami lekarze – co udowadnia, że narzędzie dostępne w naszym serwisie sprawdza się także w zarządzaniu rezerwacjami z innych źródeł. Średnio na jednego lekarza przypada 13 nowych pacjentów miesięcznie.

2Większość wizyt została umówiona przez komputer, choć wizyty umówione z wykorzystaniem urządzenia mobilnego stanowią już 7% – i liczba ta sukcesywnie rośnie. To ważny trend, świadczący o tym, że coraz więcej pacjentów ma potrzebę szybkiego i wygodnego umówienia wizyty – nawet w drodze do pracy czy w trakcie lunchu.

3Ginekologia wciąż najpopularniejsza

Wśród najpopularniejszych specjalizacji pod względem ilości umówionych wizyt tak jak w zeszłym roku prym wiedzie ginekologia (24% wszystkich umawianych wizyt w naszym serwisie). Ma to zapewne związek z wspominanym wcześniej większym procentem kobiet umawiających wizyty. Kolejnymi najpopularniejszymi specjalizacjami są dermatolog, psychiatra, ortopeda i stomatolog – co stanowi zmianę w stosunku do ubiegłego roku.

6Z analizy terminów udostępnionych w Kalendarzach Wizyt wynika, że najkrócej czeka się na wizytę do lekarzy medycyny pracy, lekarzy rodzinnych i reumatologów. Najdłuższy czas od rezerwacji do wizyty jest w przypadku fizjoterapeutów, endokrynologów i gastrologów. Oczywiście jest to średni czas liczony dla wszystkich lekarzy danej specjalizacji.

7Kobiety umawiają częściej

W porównaniu do poprzedniego roku (dane na temat umawiania wizyt w 2013 roku znajdziesz tu) zmieniły się nieco proporcje dotyczące wizyt umawianych przez kobiety i mężczyzn. Obecnie aż 73% wizyt jest rezerwowanych przez płeć piękną, co może stanowić potwierdzenie opinii, że to kobiety bardziej dbają o zdrowie i częściej odwiedzają specjalistów.

4Niezmiennie najwięcej rezerwacji dokonywanych jest w godzinach 10:00-12:00. Warto zwrócić uwagę, że jest to czas, kiedy lekarze są zazwyczaj najbardziej zajęci przyjmowaniem pacjentów. Kalendarz Wizyt zmniejsza prawdopodobieństwo, że pacjentowi nie uda się dodzwonić w tym czasie do lekarza i umówi wizytę u innego, bardziej dostępnego specjalisty.

Natomiast najpopularniejszymi godzinami wizyt są terminy między 16:00 i 18:00 – warto wziąć te godziny pod uwagę przy planowaniu grafiku przyjęć. Jeśli chodzi o preferowany dzień tygodnia, to najwięcej rezerwacji miało miejsce w poniedziałki.

5Kilka zaskakujących informacji

Zachęcam do zapoznania się z infografiką, na której przedstawiamy jeszcze kilka innych, ciekawych informacji dotyczących wyboru lekarza i umawiania wizyt. Aby przejść do infografiki, kliknij tutaj.


Kontakt dla mediów

Iwona Dziedzic-Gawryś

PR Manager
e-mail: iwona.dziedzic-gawrys@docplanner.com
tel. +48 606 962 293

ZnanyLekarz.pl Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 5/7
01-217 Warszawa

Media o nas